Mehmet Akif Nacar, Lisans eğitimini 1995 yılında Trakya Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği alanında tamamladı. Yüksek Lisansını New York’ da bulunan Syracuse Üniversitesi’nde yaptı. 2008 yılında doktorasını Bilgisayar Bilimleri üzerine, Amerika’da bulunan Indiana Üniversitesi’nde tamamlayarak Harran Üniversitesi’ne döndü.
     Harran Üniversitesi’nde çeşitli kademelerde idarecilik görevlerinde bulundu. Bilgisayar Mühendisliği bölüm başkanlığı, Mühendislik Fakültesi ve Şanlıurfa Teknokent yönetim kurulu üyelikleri olan Mehmet Akif Nacar bunun yanında  Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı, KOSGEB, TÜBİTAK, GAP BKİ gibi kurumlarda kurul üyesi, danışman, hakem, izleyici olarak çalışmalar yürüttü. Hâlen Şanlıurfa Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Koordinatörlüğü görevini yürütmektedir.
      Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi, GAP YENEV gibi birçok ulusal ve uluslararası projelere imza atan Mehmet Akif Nacar, aynı zamanda Harran Üniversitesi Bilgi Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (HÜBİTEK) Müdürü ve Üniversite Senato üyesidir.

Özgeçmiş için Tıklayınız